Kumluca, Su Konusunda Endişeli.

Kumluca, Su Konusunda Endişeli.

Adrasan’da her yıl eylül ve temmuz ayları arasında su kesintisi yaşadıklarını belirten KUTSO Meclis Başkan Yardımcısı Tahir Arslan, saniyede 700lt içme suyunun Kumluca’ya yeterli olmayacağı ve içme suyu sıkıntısı yaşanacağı konusunda endişeli olduklarını belirtti.

Mart ayı içerisinde Kumluca içme suyu kaynağına debimetre takılması ve 700lt ile sınırlandırılması işlemi Kumluca’da, özellikle de turizm beldeleri olan Adrasan ve Olimpos’ta endişeye neden oldu.

Konu ile ilgili olarak KUTSO mart ayı meclis toplantısında açıklama yapan KUTSO Meclis Başkan Yardımcısı, Turizmci Tahir Arslan şöyle dedi;

İçme suyu şu anda bile yetersiz.

“Adrasan’daki turizm işletmeleri, her yıl temmuz ayından, eylül ayı ortalarına kadar saat 17.00 ile 21.00 arasında içme suyu alamıyor. Burada her işletmemizin 5 ile 10 ton arasında su depoları var. Adrasan ve Olimpos her geçen gün daha fazla turist alıyor ve ülkemizin en gözde turizm bölgesi haline geliyor. Her yıl ağırladığımız misafir sayısı hızla artarken, içme suyumuzun sınırlanıyor olması bizi derin endişe içerisine düşürüyor.

Kumluca için ayrılmış olan saniyede 700lt su, 2050 yılında olacak 150bin kişilik nüfusa göre hesaplanmış. Oysa Kumluca nüfusuna eklenen ve tarım işçisi olarak çalışan kayıt dışı sığınmacılara ek olarak Adrasan ve Olimpos’a yaz aylarında gelen günlük 35bin turist ile nüfusumuz şu anda bile 150bin’i geçmiş durumda. İlk olarak Kumluca merkez, Beykonak, Mavikent ve Adrasan beldeleri için planlanıp, yapılan içme suyu hattımıza, planlanana ek olarak 20 mahalle daha eklendi.

Bu durumda içme suyumuzun sürdürebilir olması çok zor ve önümüzdeki günlerde Kumluca’yı özellikle de Adrasan ve Olimpos’u zor günlerin beklediğini düşünüyorum.”

İçme suyu hayati bir konu.

Kumluca suyunda yapılan çalışma ile ilgili açıklama yapan Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, bir yeri yaşanabilir hale getiren yegâne şeyin içilebilir temiz su olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Son günlerde Kumluca içme suyu ile ilgili yapılan çalışma ilçe halkımızda endişeye neden oluyor. Konu hakkında Meclis Başkan Yardımcımız Tahir Arslan’ın yapmış olduğu açıklamalar da çok önemli. Su konusundaki son durumun gözden geçirilerek gerekiyorsa yeni planlama ve çalışmanın yapılması lazım. İçme suyu ihmal edilemeyecek kadar hayati bir konu”.