Kumluca’da Mesleki Eğitim Merkezleri ve Sanayi Sicil Bilgi Sitemi Toplantısı Yapıldı.

Kumluca’da Mesleki Eğitim Merkezleri ve Sanayi Sicil Bilgi Sitemi Toplantısı Yapıldı.

KUTSO’da gerçekleştirilen toplantıda Sanayi Sicil Bilgi Sistemi, Sanayi Sicil Belgesi İş ve İşlemleri ve Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM Programı) hakkında katılımcılara bilgi aktarıldı.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Teknoloji ve Yatırımlar Şube Müdürü Sema Güler Türedi, Mühendis Sezai Özkan, Mühendis İbrahim Güven ve MESEM İl Koordinatörü Nabi Arslan’ın konuşmacı olduğu toplantıya Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fahri Özen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerim Soytürk, Kumluca MESEM Müdürleri ve İş insanları katıldı.

KUTSO adına toplantıda söz alan Başkan Yardımcısı Kerim Soytürk, Mesleki Eğitimin öneminden bahsederek şöyle dedi;

“Özellikle üretime dayalı meslek dallarında iş verenlerimiz yeterlilik sahibi çalışan bulmakta zorlanıyorlar. Mesleki Eğitim Merkezlerinde yetişen öğrenciler becerileri ile iş dünyamızın kalifiye eleman sorununa önemli bir çözüm sunuyorlar. Bu noktada MESEM’leri çok önemsiyoruz.”

Daha sonra MESEM İl Koordinatörü Nabi Arslan Mesleki Eğitim Merkezlerinin çalışma sisteminden, öğrencilere ve iş verenlere sunduğu imkanlar ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde 33 alan ve 181 dalda eğitim veriliyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilimiz Antalya Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören yaklaşık 8.461 öğrenci eğitim görüyor. Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, eğitimlerinin 3. yılın sonunda Kalfalık Belgesi, 4. yılın sonunda Ustalık Belgesi alıyorlar.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Teknoloji ve Yatırımlar Şube Müdürlüğü Mühendisi İbrahim Güven, sunumunda Sanayi Sicil Bilgi Sistemi, Sanayi Sicil Belgesi İş ve İşlemleri ile KUTSO’nun hizmet alanı içerisinde olan Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde Sanayi Siciline kayıtlı firmalar ve mevcut durum hakkında bilgi verdi.

Daha sonra soru-cevap kısmına geçilerek katılımcıların soruları yanıtlandı.