KUTSO ve Halkbank “Tedarik Zinciri Finansmanı” için Protokol İmzaladı.

KUTSO ve Halkbank “Tedarik Zinciri Finansmanı” için Protokol İmzaladı.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Murat Hüdavendigar Günay ile T.C. Halkbank Kumluca Şubesi Müdürü Önder Kılıç tarafından “Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolü” imzalandı.

İmzalanan protokolün ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Halkbank garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.

Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:

– Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi

– Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı

Ürünün alıcılar açısından faydaları:

– Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı

– Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması

– Artan kredi limitleri

KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirilen protokol kapsamında tüm üyelerimize, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriliyor.

Böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlanıyor. Halkbank banka kartı ile ekonomiye kazan-kazan anlayışını getirilmiş oluyor. Tedarik Zincirinin işleyişi ve devamlılığı kolaylaştırılıyor. Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önü açılıyor.

Bu sayede, üreticiler veya satıcılar, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabilecekler. Sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Halkbank garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. 1,5 seneye ulaşan kredi imkanına kavuşacaklar. Ödemelerini, esnek vadelendirme ile yapacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar. Yani kısaca, mal almak gerekince, bu kart ile para ödemeden satın alma yapılıyor. Satıcı da, bu kimdir diye endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil ediyor.

Halkbank tarafından, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde üyelerimiz bu sistemden faydalanabilecek. Böylece, artan korona virüs vakaları nedeniyle yeni tedbirlerin alındığı bu dönemde, nakit akışlarını rahatlatmış olacaklar” dedi.

Detaylı bilgiye Halkbank şubelerinden ve TOBB web sitesinden ulaşılabilir.